Ticari Taksi Plakası Nasıl Alınır?

22.03.2018
891
A+
A-
Ticari Taksi Plakası Nasıl Alınır?
Reklam

Ticari Taksi Plakası Nasıl Alınır?

“Paran varsa, taksi plakası al.” , ” Bir taksi plakası, 4 çocuk okutur.” gibi cümleleri çevremizden, akraba sohbetlerinden hepimiz duymuşuzdur.

Bu söylem genellikle taksi ücretlerinin yüksek olması ve bu mesleği yapanların kazançlarının yüksek olacağı düşüncesiyle söylenir. Halbuki özellikle büyük şehirlerde geçim kaynağı sağlamak amacıyla taksi plakası satın almak oldukça zordur. Fiyatlarının çok yüksek olması ve her yıl değer kazanması sebebiyle yatırımcıların ilgisi altındadır. Tıpkı gayrimenkul yatırımı gibi taksi plakası alan yatırımcıların sayısı azımsanmayacak rakamlardadır.

Ticari taksi plakası almak için ne kadar ücret ödemeliyiz?

Her şeyden önce ticari taksi plakası, aracın bulunduğu il sınırları içinde bir diğer ifadeyle şehir içi ulaşımda para karşılığı yolcu taşımasına hak tanıyan plakadır. Ticari taksi plakaları, çoğunlukla tek kişinin alamayacağı kadar pahalıdır. Yüksek gelir getiren bir iş olduğu için bu alandaki yatırımlar da doğal olarak yüksektir.

Birçok şehirde değişen plaka fiyatları, İstanbul’da 1 milyon 700 bin lira iken, İzmir’de 750 bin lira, Ankara’da 560 bin lira, Bursa’da 900 bin liradır. Bunun yanında, ticari taksi plakalarının çok ucuz olduğu şehirler de vardır. Örneğin; Giresun, Gümüşhane ve Adana’da 50.000 TL, Diyarbakır’da ise 250 bin liraya ticari taksi plakası alınabilir. Aradaki uçurum, İstanbul’daki plaka fiyatını sorgulatacak cinsten olsa da ticari taksi plakasının ücreti şehirdeki kullanım oranına ve sağladığı kazanca göre değişiyor.

ticari taksi plakası nasıl alınır?

Ticari taksi plakası alırken hangi belgeler gereklidir?

Ticari taksi plakası almak için, sadece para vermek yetmiyor. Bir takım yasal zorunluluklar ve belge mecburiyetleri de bulunuyor. 1986 yılında çıkan, 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni bir taksi piyasaya çıkacaksa, öncelikle İçişleri Bakanlığı tarafından onay verilmesi gerekir. Bunlarla beraber bir takım belgelerin de İçişleri Bakanlığı’na ibraz edilmesi gerekiyor.

Ticari taksi plakası için gerekli belgeler

ticari taksi plakası nasıl alınır?

Bu belgeleri İçişleri Bakanlığı’na ulaştırdığınız takdirde, herhangi bir sakınca görülmemesi durumunda, taksi plakası için onay verilir. Ardından aracınız ile trafiğe çıkabilir, taksicilik yapmaya başlayabilirsiniz.

Ticari Taksi Plakası Kiralama

Taksi plakası fiyatlarının özellikle de sadece taksicilik yapmak için plaka almak isteyen kişilerin karşılayabileceği tutarların çok daha üstüne çıkması pek çok kişinin artık ticari taksi plakası almak yerine kiralamasına neden olmaktadır. Özellikle de yatırım amaçlı plaka alan kişiler aldıkları bu plakaları kiralamayı tercih etmektedir. Ticari taksi plakası kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu karşılıklı olarak iki tarafında kendi haklarını koruması adına taksi plakası kiralama sözleşmesi yapmasıdır. Taksi kiralamalarında yapılan bu sözleşme kiralama ücretinin ve kiralama sürelerinin detayları ile yer aldığı özel bir sözleşmedir ve karşılıklı olarak hem plaka sahibi hem de plakayı kiralamak isteyen kişi tarafından imzalandığı için tarafları bağlayıcı bir özelliği bulunmaktadır.
Bu sözleşme matbu bir sözleşme olup internet üzerinden bile indirilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta sözleşmeye eklenmek istenen özel maddeler var ise yazılı olarak bu maddelerin de eklenmesi ve imza atılırken bu sözleşmelerinde dahil edilmesidir. Ayrıca sözleşmenin geçerliliğini arttırmak adına noter onaylı olarak imza altına alınması da önemlidir. Ancak noter masrafı ödemek istemeyen kişiler ticari taksi kiralama sözleşmesini iki şahit huzurunda imzalar ve şahitlerin de sözleşmeyi imzalayarak şahitliklerini belirtmelerini sağlarlarsa yine sözleşmeleri herhangi bir anlaşmazlık halinde bağlayıcı olmasını sağlayacaklardır.

TİCARİ PLAKA KİRA SÖZLEŞMESİ

KİRAYA VERENİN ;

ADI VE SOYADI :

ADRESİ :

(Bundan böyle “ KİRAYA VEREN “ olarak anılacaktır.)

KİRACININ;

ADI VE SOYADI :

ADRESİ :

(Bundan böyle “ KİRACI ” olarak anılacaktır.)

KİRALANAN ARAÇ PLAKA NO :

PLAKANIN BELGESİ :

AYLIK KİRA BEDELİ :

SÖZLEŞMENİN BAŞLANGIÇ TARİHİ :

SÖZLEŞMENİN BİTİŞ TARİHİ :

Kiraya veren; yukarıda plaka sayısı belirtilen .. … … ticari plakayı, …… ….. isimli kişiye yukarıda aylık olarak belirtilen bedel mukabilinde kiraya verdim. İlk ayın kira bedeli olan ….-TL’ yi nakden aldım. Sözleşmeye ekli ödeme tarifesinde yazan ödeme günlerine uyulmaması durumunda hiç bir ihtara gerek kalmadan kalan bakiye ödemeleri muaccel hale gelecektir. Bundan böyle aracın trafikte karışmış olduğu tüm cezalardan ve aracın dışarıya ve içerisindeki yolculara karşı vermiş olduğu tüm zararlardan dolayı sorumluluk kiracıya aittir. Aracın yıllık ana vergisi ve plaka vergisi tarafıma aittir.

Kiracı; yukarıda plaka sayısı belirtilen … … …. ticari plakayı, kiraya veren …… …… isimli kişinin malı olduğunu bilerek, yukarıda aylık olarak belirtilen bedel mukabilinde kiraladım. İlk ayın kira bedeli olan …..- TL’ yi nakden ödedim. Sözleşmeye ekli ödeme tarifesinde yazan ödeme günlerine uymamam durumunda hiç bir ihtara gerek kalmadan kalan bakiye borcumun muaccel hale geleceğini kabul ederim. Bundan böyle aracın trafikte karışmış olduğu tüm cezalardan ve aracın dışarıya ve içerisindeki yolculara karşı vermiş olduğu tüm zararlardan dolayı sorumluluk tarafıma aittir. Aracın yıllık ana vergisi ve plaka vergisi kiraya veren tarafından ödenecektir.

Uyuşmazlık durumunda …… Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir. …/…/…

KİRAYA VEREN KİRACI
Ad Soyad Ad Soyad

OTO KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

SÖZLEŞME TARİHİ

TARAFLAR
KİRAYA VERENİN

ADI VE SOYADI

ADRESİ

ARAÇ PLAKA NO

Bundan böyle KİRAYA VEREN olarak anılacaktır.
KİRALAYANIN

ADI VE SOYADI (ÜNVANI)

ADRESİ

Bundan böyle KİRALAYAN olarak anılacaktır.
ÜCRET

1-SÖZLEŞMENİN KONUSU :_____________Plaka numaralı ________________marka otomobilin KİRALAYAN'a kiraya verilmesi.

2- SÖZLEŞMENİN İÇERİĞİ :Bu sözleşme tarafların taahhütlerine ve aracın kiralanması şartlarını kapsar.

3-TAAHHÜTNAME :Sözleşmenin akidi olarak hareket eden KİRAYA VEREN ve KİRALAYAN aşağıda belirtiliği üzere yükümlülüklerini karşılıklı birbirlerine taahhüt edip kabul ile imzalamışlardır.

4- SÖZLEŞME ŞARTLARI :a) Ücret net olup her ayın en geç ___'sinde ödenecektir. Sözleşmeden doğan damga, stopaj vergisi vb. her türlü vergiler KİRALAYAN'a aittir. Ayrıca aracın Trafik ve Kasko sigortası bedelleri KİRALAYAN'a aittir.

b) KİRAYA VEREN, aracı tüm fonksiyonları çalışır vaziyette KİRALAYAN'a teslim etmiştir.

c) Sözleşme tarihinden itibaren araçta meydana gelebilecek her türlü arıza, bakım, onarım ve yakıt giderleri KİRALAYAN'a aittir. Hiç bir surette giderlerle ilgili olarak KİRAYA VEREN'den ücret talebinde bulunulmayacaktır. KİRALAYAN aracın en iyi şekilde korunması için gereken önlemleri alacak ve her türlü bakımını süresi içerisinde yaptıracaktır.

5- SÖZLEŞME SÜRESİ :Bu sözleşme yukarıda yazılı sözleşme tarihinden itibaren 1 (bir) yıl için geçerlidir. Sözleşmenin uzatılması, kısaltılması ya da sözleşmenin iptali hakkı KİRAYA VEREN'e aittir. Sözleşme bitiş tarihinden itibaren 15 gün önceden yazılı olarak bildirilmemesi durumunda iş bu sözleşme otomatik olarak 1 (bir) yıl daha uzatılır.
İş bu sözleşmeden doğacak herhangi bir anlaşmazlık durumunda _____________ Mahkemelerinin yetkili olduğunu taraflar kabul etmişlerdir.

KİRAYA VEREN

KİRALAYAN

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Bilal dedi ki:

    Başarılı bir yazı olmuş, farklı türdeki konulardan paylaşmanız çok iyi.

  2. Ahmet dedi ki:

    Selamın aleyküm siten ciddiyim hayran edici, face de paylaştım

  3. Hayrettin dedi ki:

    Teşekkür ederiz.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık