Ütü Nasıl Temizlenir?

02.04.2018
829
A+
A-
Ütü Nasıl Temizlenir?
Reklam

Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü en sık kullandığımız ev aletlerindendir. Ne kadar dikkat edersek edelim ütüdeki kireçlenme sebebiyle oluşan tıkanmalar veya tabanındaki kirlenmeler kaçınılmazdır. Kıyafetlerimizi ütülerken düzenli temizlenmeyen bir ütü kullanmamız hem kıyafetlerimize hem de ütüye zarar verebilir. Bu nedenlerle ütü temizleme işlemini belirli aralıklarla yapmanızda fayda var. Ütü nasıl temizlenir araştırmamızda en çok kullanılan ütü temizleme yöntemleri seçilmiş ve ütü temizleme püf noktaları gösterilmiştir.

Ütü tabanı temizleme yöntemleri

  • Eğer ütünün tabanına yapışkan bir madde veya kumaş parçası yapıştıysa, ütüyü fişe takarak en yüksek sıcaklığa ayarlıyoruz. Ütü ısındıktan sonra fişten çekiyor, kalın birkaç kat gazete kağıdına ya da kese kağıdına tabanı sürtüyoruz. Bu yöntemle; tabana yapışan madde kağıda geçecektir.

Eğer ütünün tabanı kireç tuttuysa, tabanı çizmeyecek, yumuşak bir beze biraz saf sirke (beyaz sirke) damlatıyor, ütü tabanını sirkeli bezle siliyoruz. Eğer bu yöntem başarılı olmazsa, sirkenin içine biraz karbonat ekleyebiliriz. Bu sayede ütü temizleme işleminiz başarılı olacaktır.

Ütü tabanını, asetik asit de denilen ve sirkenin ana maddesini oluşturan düşük asit seviyesine sahip sirke ruhu ile de temizlik mümkündür. Pamuklu temiz bir beze biraz sirke ruhu emdiriyor, ılıttığımız ütünün tabanını bu pamukla siliyoruz.

Buhar delikleri tıkanmış ütünün temizlenmesi

İlk olarak ütünün içindeki tüm suyu boşaltmalısınız.

Sirke ruhunu su haznesine boşaltıp, ütüyü fişe takın. Lavabo içine olabildiğince seri şekilde buharı püskürtmeye başlayın. Püskürttükçe, taban deliklerinden kireç parçalarının döküldüğünü göreceksiniz. Bu işlemi temizlenene kadar sürdürebilirsiniz.

Sirke buhar deliklerinden çıktıkça, deliklerde kireç kalıntıları oluşacaktır. bir kulak çöpünden yardım alarak ütünün deliklerini temizleme mümkün. Sirkeye batırdığımız pamuklu çöple delikleri silerek kireçten kurtulabiliriz. Bu işlemi de hem saf sirke hem de sirke ruhu ile yapabilirsiniz.

Ardından temiz suyu hazneye doldurun ve sirke kalıntısı temizlenene kadar buhar püskürtmeye devam edin. Eğer hazneyi sirkeden arındırmazsanız ilk kullanımda çamaşırlarda leke oluşmasına ve sirke kokusu sinmesine sebep olabilirsiniz.

Kireçlenmiş ütü haznesi ve tabanını temizlemek için uygulayacağınız diğer bir etkili yöntem:

Bire bir ölçüde sirke ruhu ile suyu karıştırıp ütünün su haznesine döküyoruz. Ütüyü ısıtıyoruz. Isınan ütüyü temiz pamuklu bir beze sürüyoruz. Bir süre sonra ütüden siyah renkte pislik, pamuklu beze çıkmaya başlayacaktır. Bu işlemi yaparken odanın kapısını, penceresini açarak içeriye hava girişini sağlamamız ve yoğun solunuma maruz kalmamamız lazım.

Karışım solunduğunda gözlerimiz, solunum yollarımızı yakacaktır. Dikkat etmek gerekir. Ütüyü fişten çektikten sonra pamuklu bezin üzerinde ılımaya bırakabiliriz. Ertesi gün ütünün ütünün su haznesini birkaç defa temiz su ile temizlemeliyiz.

Ütü kullanımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Ütüler oldukça hassas aletlerdir ve diğer bütün suyla temas eden ev aletleri gibi onlar da kireçlenir. Kireçlenmeyi önlemek için kullanım sırasında alabileceğimiz bazı önlemler de vardır. Ütülerde musluk suyu yerine, içme suyu veya ütü suyu kullanmak ütü kireçlenmesini büyük ölçüde engelleyecektir.
  • Ütülerde kullandığımız sular içme suyu veya ütü suyu da olsa, ütüyle işimiz bittikten sonra su haznesini boşaltmak, ütünün ömrünü uzatacak, kireçlenmeleri en aza indirecektir.
  • Ütü tabanları için özel yapılmış, teflon altlıklar, çeşitli marketlerde satılmaktadır. Bunlar ütü yaparken hem ütülenen kumaşa hem de ütü tabanına gelecek zararları büyük ölçüde önler.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Tarık dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 2. Derya dedi ki:

  Teşekkürler

 3. Fidan dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 4. Ayşegül dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz.

 5. Derya dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 6. Tarık dedi ki:

  Uzun zamandır aradığım bir konuydu. Bu konuyu paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 7. Bilal dedi ki:

  Yazınızı paylaşıyorum. Faydalı bir içerik olmuş.

 8. Derya dedi ki:

  Teşekkürler

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık