Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

02.05.2018
775
A+
A-
Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?
Reklam

Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak, dinlenmek, keyifli bir uykuya dalmak ve uyandığınızda kendinizi daha dinç hissetmek için yatak odanızda kullandığınız mobilyaların kullanışlı, esnek ve rahat olmalarının yeterli olmadığını biliyor muydunuz? Yatak odanızın duvarlarında, halısında, mobilyalarınızda ve perdelerinizde tercih ettiğiniz renkler; psikolojinizi doğrudan etkiliyor; bazı renkler huzur ve rahatlık aşılarken, bazıları ise kendinizi huzursuz ve boğuluyormuş gibi hissetmenize neden olabiliyor.

Bu yüzden de yatak odanızın renklerini seçerken, birbirleriyle uyumlu olduklarından, ferah ve iç açıcı bir atmosfer yarattıklarından emin olmanız gerekiyor.

Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalı?

Duvarlarda koyu renkler yerine soft renkleri tercih edin!

Yatak odanızın sizi her daim sakinleştirmesini, stresinizi üzerinizden atmanıza yardımcı olmasını istiyorsanız; duvarlarınızda canlı ve koyu renk seçiminde bulunmaktan kaçınmalısınız!
Duvarlarda beyaz, bej, krem, gök mavisi, açık kahve, gri, yeşil ve kahve gibi pastel yani soft tonları kullanabilirsiniz.

Mobilya, halı, yatak örtüsü ve aksesuarlarınızda canlı renklere yer verin!

Yatak odanızda dingin ve sakin bir atmosfer yaratmak istemeniz; kırmızı, mor, turuncu ve pembe gibi canlı renkleri kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Lakin bu tip sıcak renkleri duvarlarınızda değil de mobilya, halı ve aksesuar seçimlerinizde tercih etmenizi öneriyoruz.

Duvarlar, yatak örtüsü, halı ve nevresimlerde renk tercihini açık tonlarda natural renklerden yana kullandıysanız odanızı canlandıracak birkaç aksesuar kullanabilirsiniz. Örneğin kırmızı renklerin ağır bastığı bir tablo, mobilyalarınızla kontrast yaratacak renkte şifonyer, renkli bir abajur ya da rengarenk kırlentler.

Açık renk perdeler ile yatak odanızın güneş almasına izin verin!
Odanızın daha aydınlık, daha ferah ve daha iç açıcı görünmesi adına perdelerinizi de natural ve soft renklerden seçebilirsiniz. Böylelikle karanlık, can sıkıcı ve bunaltıcı bir hava teneffüs etmekten kurtulabilir; aynı zamanda odanızın bolca güneş almasını sağlayabilirsiniz.
Dilerseniz; perde ve duvar renginizi birbirine yakın tonlardan seçebilir; muhteşem bir renk uyumuna imza atabilirsiniz.

Geceleri ışıksız bir ortamda uyumak melatonin salgılanması açısından son derece önemlidir. Dekorasyon ve uyumu göz önünde bulundurarak; tül ve fon perdede natural renkleri kullanmanızı önerdik. Özellikle büyük şehirlerde gece ışık kaynakları oldukça fazladır. Yatak odanız gökdelen, gece lambası, tabelaların yoğun olarak bulunduğu bir konuma bakıyorsa mutlaka koyu renk ya da blackout denilen karartma perdelerden kullanmalısınız. Bu perdeler tül ve fon perdenizin 2 ya da 3 üst tonunda koyu bir renkte olursa uyum sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Hangi renkler birbiriyle uyumlu?

yatak odası renkleri
Renklerin birbiriyle uyumunu ve ne anlam ifade ettiğini bilmeniz; renk seçiminde size yol gösterici olabilir.

 • Beyaz: Saflığın simgesi olarak bilinen beyaz; en çok mavi ve kırmızı ile yakışıyor.
  Yatak odanızın duvarını beyaza boyattığınızda uçuk mavi mobilyalar ile odanıza şıklığı getirebilirsiniz.
 • Yeşil: Güveni, huzuru ve sakinliği sembolize eden yeşili duvar rengi olarak tercih ettiğinizde turuncu, kahverengi mobilyalar ve sarı ve krem renginde yatak örtüleri kullanabilirsiniz.
 • Bej: Yatak odalarında en çok tercih edilen duvar renklerinden bir diğeri de şüphesiz ki bej rengi. Tıpkı gri gibi nötr bir renk olan bej; hemen hemen tüm renkler ile uyum göstermeyi başarıyor. Bej rengine en güzel şekilde eşlik eden renkler ise mavi, kahverengi, kırmızı ve zümrüt yeşili!
 • Mavi: Sonsuzluğun, özgürlüğün rengi olarak kabul edilen, kan akışını yavaşlattığı için dinginlik ve huzur veren mavi; turuncu, pembe, sarı ve kırmızı ile yan yana geldiğinde ortaya mükemmel bir manzara çıkıyor.
 • Pembe: Açık pembe, uçuk pembe gibi renkleri yatak odası tekstilinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey pembenin her yere hakim olmamasıdır. Koyu pembe ya da fuşya gibi bir renk kullanacaksa bunu sadece tek bir objede ya da eşyada kullanmanızı öneririz. Pembe renk ile bej, gri, antrasit oldukça uyumludur.
 • Gri:Mor ve fuşya gibi renkleri en iyi şekilde vurgulayan griyi duvar renginiz olarak belirlediğinizde fuşya, lila ve mor mobilyalar ile yatak odanızı gönlünüzce donatabilirsiniz!

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Teşekkürler

 2. Burcu dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

 3. Caner dedi ki:

  Diğer konularınız da da bu konu gibi biraz daha detaya inerseniz sevinirim.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık