Yeni Doğmuş Yavru Kedi Nasıl Bakılır?

06.11.2017
1.380
A+
A-
Yeni Doğmuş Yavru Kedi Nasıl Bakılır?
Reklam

Genelde çoğu insanın karşılaştığı durumlardan biridir. Yavru kediyi Annesi bırakmış olabilir, anne kedi ölmüş olabilir yada hasta bir kediniz doğum yapmış emziremeyecek durumda olabilir. Her durumda da sizlere büyük görevler düşüyor. Unutmayalım ki yavru kedi bakımı köpek yavrularına göre çok daha zordur.

Çünkü yavru kediler çok daha narin canlılardır. Yavru kedimizi tehdit eden üç sorundan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak ishal; İshal yavru kedimizin hayatını kaybetmesine bile neden olabilecek rahatsızlıkların başında geliyor. İshalin en büyük nedeni ise süt tozunun değiştirilmesidir. bu kısım çok önemlidir asla başladığınız süt tozunu değiştirmeyin. Eğer değiştirirseniz kedinizin ishal olma durumu oluşur ve kedinizi kaybedebilirsiniz.

İkinci olarak Soğuk yer; Yavru kedilerimizi muhafaza edeceğimiz yer mutlaka sıcak bir ortamda olmalı. özellikle kışın bunu sağlamanızın en iyi yolu sıcak su torbalarını kedimizin üzerinde durduğu bezin  altına koymak olacak. bu yavru kedilerimizi rahat ettirecektir. Tabi odanın sıcak olması da çok önemlidir.

Yeni doğan yavru kediye asla dokunmayın annesi ola-sa bile çünkü reddedebilir. sizin kokunuz ona geçerse anne kedi tanımayabilir bu çok önemlidir. ennesi kesinlikle olmayan bir kediyi yinede bir bezle tutmanızda fayda var.

Yavru kedinize en iyi bakımı tabi ki yeni doğum yapmış bir anne kedinin annelik yapmasıdır. böyle bir durumunuz varsa çok şanslısınız demektir. Eğer yoksa aşağıda sizlere söyledim süreçleri yaşamak zorundasınız.

Diğer bir faktörde yeterli beslenememesidir. Yavru kedileri beslemek oldukça güç bir iştir. ona vereceğiniz süt tozunun kıvamı ve kalitesi çok önemlidir.

Kalitesiz süt tozlarını mümkün mertebe kullanmayınız. bir cezvede suyu hafif kaynatın sonrasında 2,5 kaşık kadar süt tozunu ilave edin. Sürekli karıştırın hafif ateşte süt tozu topak olmayana kadar karıştırın. Süt tozu olarak Kitten milk powder markasını tavsiye ediyoruz. Yavru kediler ishal olsa bile eğer yedirmeyi başarabilirseniz hayatta kalabiliyorlar. Ayrıca ishal için mutlaka veterinere başvurun mamasına damlatacağınız ishali önleyen ilaçlar var sizi yönlendirecektir. Yavru kediler belli bir büyüklüğe ulaşana kadar 2 saatte bir beslenmelidir. Süt tozunu aldıktan sonra en küçük olacak şekilde petshoplardan biberon temin edin.

O biberonun ucunu delin iğneyle. Sonrasında bir çatal alın iyice sokun biberona emeceği uç genişlesin sis kedinize süt vermeden önce biberonu sıkın süt rahatça çıkıyor mu kontrol edin. sütün fışkırırcasına çıkması lazım damla damla akıyorsa işinize yaramaz yavru süt ememez. En zor kısımsa yavru kedinin sütü ememiyor olmasıdır. bu çok zahmetli bir iştir. Kediniz sürekli miyavlıyor çırpınıyor ve sütü veremiyosunuzdur mutlaka. Hatta stres yapıyorsunuz ve yoruluyorsunuz. Fakat unutmayın o kedi eğer sütü içmezse hayatını kaybedecektir.

Kediniz ciyak ciyak bağırırken bir boşlukta ağzına sokmalısınız ne olursa olsun eğer süt içmezse ölebilir kediniz. ağzını açarken miyavlarken hemen ağzına sokun hatta miyavlarken biberonu yaklaştırın ağzını açtığında ağzına koyun yavaşça biberonu sıkın ki süt ağzına gelsin emmeye başlasın. tutuş şeklide çok önemlidir kedinizi.

Sütünü içirdiniz sıra geldi tuvaletini yaptırmaya. Unutmayın ki anne kediler kedilerinin cinsel organlarını yalayarak tuvaletlerini yaptırırlar. Yoksa kediniz rahatsızlanabilir hatta daha ciddi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Yavru kedinizin tuvaletini yaptırmak için çok yavaş hareketlerle cinsel organına parmağınızla ovmalısınız. friksiyon yapar gibi parmağınızla o bölgeyi ovalayın sonra biraz hızlanın tuvaletini yapacağını göreceksiniz. idrarını yapması bu süreçte kolay fakat dışkısı için biraz daha uğraşmalısınız. Sarı katı renkteyse dışkısı sorun yok demektir. Eğer sıvı ve açık sarı renkteyse ishal olmuş demektir tehlike çanları çalmaktadır kısa sürede kediniz kilo kaybedecektir önünüzde eriyip gidebilir. hemen bir veterinere götürmeniz gerekmektedir. Şunu da ayrıca unutmayın bunca emekten sonra hayatta kalan kediniz artık sizin canınız olmaktadır. tıpkı çocuğunuz gibi olur onu özlersiniz sizi annesi yada babası olarak görmektedir. dünyanın en güzel hissini onunla yaşayabilirsiniz. Tarifi olmayan bir mutluluktur.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Çiğdem dedi ki:

  Sürekli Sizin yazdığınız konuları keyifle takip ediyorum.

 2. Anonim dedi ki:

  Güzel Yazı olmuş

 3. Caner dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş.

 4. Anonim dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık