Youtube Videoları E-Ticaret Satışlarını Nasıl Etkiler?

20.03.2018
766
A+
A-
Youtube Videoları E-Ticaret Satışlarını Nasıl Etkiler?
Reklam

Youtube Videoları E-Ticaret Satışlarını Nasıl Etkiler?

E-ticaret satışlarının artırılması için birçok farklı strateji uygulanıyor. Youtube videoları ise sosyal pazarlama ilkeleri arasındaki yerini çoktan almış durumda. Bir ürün satın alırken ürünü birebir görmek, dokunmak gibi hislerimiz; detaylı çekilmiş fotoğrafların yanı sıra videolarla tatmin ediliyor diyebiliriz. Örneğin bir ayakkabı alacaksınız ve karar veremiyorsunuz. Ayaktaki duruşunu merak ediyorsunuz ve gözünüzde canlandırmak için bir kombine ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte Youtube videoları bu noktada size yardımcı oluyor.

Youtube yalnızca eğlenceli videolar veya klip izlemek için kullanılmıyor. Mesela bir konuda bilgi alacaksınız veya yeni alacağınız arabanın özelliklerini merak ediyorsunuz. Bunun için hemen Youtube’den videoları bulur ve izleriz. Böylece bilgi ediniriz ve kararlarımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu mantıkla düşündüğümüz zaman e-ticaret satışları üzerinde de olumlu etkiler yaratacağını tahmin edebilirsiniz.

E-ticaret satışlarının ve müşteri trafiğinin artırılması üzerine yaklaşık % 30 oranında Youtube videolarının etkisi bulunuyor. Ürünleriniz için hazırlayacağınız kaliteli videoları, hem Youtube kanalına hem de internet sitenize yükleyerek daha ilgi çekici bir e-ticaret sitesi yapabilirsiniz. Bu biraz vaktinizi alsa bile sonucundan memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Rakiplerinize fark atacağınız gibi iyi bir satış stratejisine de sahip olacağınızı bilmelisiniz. Peki, Youtube videoları nasıl olmalı?

Kurumsal Bir Youtube Kanalı Oluşturun

Sitenize ait kurumsal bir kanal oluşturarak işe başlamalısınız. Sayfanın düzenlenmesi ve profil fotoğraflarından sitenizin tanıtımına kadar, Youtube üzerinde de bir kimlik oluşturmalısınız. Ürünlerinizin kısa tanıtımı, kampanya ve indirim haberleri gibi takipçilerinizin dikkatini çekecek yayınlar yapmalısınız. Kanalınızı oluşturmak için bir Gmail hesabınız olmalıdır ve gerisi son derece basit talimatlardır.

Ürünlerle İlgili Kısa Tanıtımlar

Ürünlerle İlgili Kısa Tanıtımlar

E-ticaret sitenizde yer alan ürünlerle ilgili kısa tanıtımlarınız olmalıdır. Videolarınızı, sıkıcı olmayan ve ürünü tanıtan nitelikte yapmaya özen göstermelisiniz. Bu videoların başlıklarını, ürün modelinin ve adının geçtiği şekilde atmalısınız. Açıklama kısmını, ürün özelliklerini doğru ve düzgün bir dille yazmalısınız. Açıklama bölümüne ürünün linkini de ekleyebilirsiniz. Ürün ile ilgili etiketleri doğru bir şekilde girmeli ve kullanıcıların sizi bulmasını sağlamalısınız. Etiketleri doğru bir şekilde ayarlayabilirseniz, Youtube üzerinden arama yapan kullanıcıların da size ulaşmasını sağlarsınız.

Videolar Nasıl Olmalı?

Videolar Nasıl Olmalı?

Videolarınız sıkmayacak nitelikle, ne fazla uzun ne de fazla kısa olmasın. Tüketiciyi tatmin edecek tüm özelliklerin göründüğü ve satın almasını sağlayacak niteliklerin yer aldığı videolar olmalı. Kendinizi diğer Youtube kullanıcıları gibi görmemelisiniz. Siz kurumsal bir çalışma yapıyorsunuz ve amacınız yüksek takipçi, kasmak değil. Ürünleriniz hakkında müşterilere bilgi vermelisiniz. Bu nedenle abartmadan, reklam yapmadan kanalınızı oluşturun. Kanalda reklam yapmak yerine ürünlerinizi doğru bir şekilde tanıtırsanız, müşterilerinizi daha memnun edersiniz.

Samimi bir konsept yaratmanız ve ürünün özelliklerini herkesin anlayacağı şekilde göstermeniz gerekiyor. Reklam olduğu belli olan videolar, müşterileri kaçıracaktır ve Youtube için boşuna vakit harcayacaksınız.

Videoları uzun tutmak ise yapacağınız hatalardandır. Uzun video, tüketiciyi sıkar ve bu kadar uzun bir vakit harcamak istemez. Müşterilerin vaktini çalmadan açıklayıcı ama kısa videolarla ürünlerinizi tanıtın. 20 dakikalık bir video yerine 5 dakikalık bir video çok daha etkili olacaktır.

Youtube Videoları ile Trafik Nasıl Artırılır?

Youtube Videoları ile Trafik Nasıl Artırılır?

Ürünlerinizi tanıttığınız ve müşterilerinize bilgi verdiğiniz Youtube kanalı sayesinde trafiğinizi artırabilirsiniz. Bu videoları kurumsal sosyal ağlarınızda paylaşabilir, web sitenize ekleyebilirsiniz. Doğru sosyal medya stratejileri uygulayarak reklamlar verebilir ve hedef kitlenizi videolarla karşılaştırabilirsiniz. Videoların açıklama kısmına ürün linki de ekleyebilir ve müşteriyi dolandırmadan doğrudan ürüne götürebilirsiniz. Video açıklamalarını doğru bir şekilde yaparsanız, arama motorlarında da görünebilirsiniz. Bu sayede Google’de bir ürün aratan kişi videonuza ulaşabilir ve oradan da sitenize gelebilir.

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemeniz de oldukça önemlidir. Videolarınızı hazırlamadan önce yapacağınız anket ve geri dönüşlerle birlikte tüketicilerin neler beklediğini öğrenebilirsiniz. Hedef kitlenin neler isteyip neler istemediğini öğrendikten sonra bunu bir kriter olarak kullanmalı ve videolarınızı buna göre hazırlamalısınız. Tüketicinin keyifle izlediği videoların, kendi sosyal ağlarında paylaşılacağını da unutmayın.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Caner dedi ki:

    Selamın aleyküm siteniz valla dikkatimi çekti, twitter da paylaştım

  2. Tarık dedi ki:

    Harika bir yazı olmuş. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık