Yurt Dışına Kargo Nasıl Ucuz Gönderilir?

06.04.2018
830
A+
A-
Yurt Dışına Kargo Nasıl Ucuz Gönderilir?
Reklam

Yurt Dışına Kargo Nasıl Ucuz Gönderilir?

İhtiyaç halinde yurt dışına kargo gönderilmesi genellikle zahmetlidir. Yurt dışına gönderilen kargoların gönderim süresinin yurt içi gönderilere göre daha uzun olması ve kargonun taşıma esnasında kaybolması ya da zarar görmesi ile ilgili duyulan kaygılar, teslimata kadar geçen sürenin sıkıntılı olmasında etkilidir. Bunun yanında yurt dışı kargo gönderim ücretleri de yurt içi gönderilere oranla oldukça pahalıdır. Bu yüzden yurt dışına kargo göndermek isteyenler, bu işi en ucuz ne şekilde halledebilecekleri ile ilgili bir araştırma içerisine girerler.

Yurt Dışına Kargo Nasıl Ucuz Gönderilir?

Dünya genelinde yurt dışına kargo göndermenin en ucuz yolu genellikle ulusal posta işletmeleridir. Bu işletmeler kullanılarak kargolar yurt dışına özel kargo şirketlerine göre çok daha ucuz şekilde gönderilebilirler. Ancak bu yolla gönderilen kargoların varış birimine ulaşma süreleri özel firmalara göre daha uzun olabilir.

Ancak acil gönderilmesi gereken kargolar varsa bu ulusal işletmeler, özel firmaların fiyatlarına yaklaşan ücretlerle olacak şekilde kargo gönderilerini yurt dışında kısa sürelerde de ulaştırabilir. Türkiye'de ise bu şekilde çalışan işletme PTT olup, yurt dışına kargo gönderiminin en ucuz şekilde yapılabilmesi için ilk tercihlerden birisi olur.

PTT şubelerinden 2 kg’a kadar paketler rahatlıkla gönderilebilirken, bu değerin üzerindeki gönderiler ise ancak İstanbul ilinden yapılabilir. Bu işletme aracılığı ile yurt dışına yapılacak gönderiler, bir takip kodu aracılığı ile internet üzerinden takip edilebilir, isteğe göre iadeli taahhütlü gönderim yapılarak kargonun adrese ulaşması garanti altına alınabilir.

Yurt dışına kargo göndermenin diğer bir ucuz yolu ise son dönemlerde kullanımı daha da yaygınlaşan online kargo şirketleridir. Bu şirketler ile yurt dışına kargo göndermeden önce kargo ile ilgili bilgiler internet sayfasındaki forma girilir ve bu veriler değerlendirilerek kargo ücreti hesaplanır. Buna göre kargo işlemleri yine internet üzerinden yapılacak olan ödeme ile başlatılır.

İnternet üzerinden hizmet veren bu firmalar kargoların hem yurt içinde toplanması, hem de yurt dışına gönderilmesi ile ilgili olarak lojistik firmalarından özel fiyatlar alarak toplu gönderimler yaparlar. Bu şekilde kargoların gönderim maliyeti bu firmalar için oldukça düşük olur. Bu maliyetler üzerine kendi kar marjlarını koyduklarında bile yurt dışı kargo gönderileri özel şirketlerle yapılacak olan bireysel gönderilere göre çok daha uygun olur.

Bu firmalar da aynı zamanda kargonun internet üzerinden takip edilmesine olanak sağlayan sistemler kullanılır. Ancak bu tip firmalarla kargo gönderimi yapılmadan önce mutlaka firmanın güvenilirliği ile ilgili bir ön araştırma yapılmalı ve çeşitli internet siteleri ve forumlar aracılığıyla kullanıcıların yaşadıkları deneyimler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Aksi halde uygun ücretle kargo göndermek istenirken yapılan ödeme ve gönderilen kargo ile ilgili istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Yurt dışına kargo göndermenin en uygun yollarından birisi de bu işi bir şirket değil de, yurt dışına giden bir yolcu aracılığı ile yapmaktır. Özellikle uluslararası havaalanı bulunan bir şehirde yaşayanlar ve kargo gönderimi yapılacak ülkeye seyahat edecek bir tanıdığı olanlar bu yönteme başvurabilirler.

Bu şekilde yolculuk yapacak olan kişi kargoyu elden teslim edebileceği gibi, gittiği ülkenin kargo hizmetlerinden biri ile de adrese gönderebilir. Ancak bu yöntemde de kargonun teslim edileceği kişinin güvenilir birisi olmasına dikkat edilmelidir.

Bu yöntemler haricinde yurt dışına kargo gönderisini ucuza yapabilmek içinse, çeşitli kargo firmalarından fiyat alınmalı ve içlerinden en iyi fiyatı veren ve en güvenilir olan firma tercih edilerek gönderi yapılmalıdır.

Yurt dışına bir arkadaşınıza veya başka birisine veya bir şirkete kargo göndermek istiyorsunuz veya yurt dışından size kargo gönderilecek.. Peki nasıl gönderilir neler yapılır? (Aşağıdaki sık sorulanları görmeyi unutmayın)

Yurt dışına kargo gönderme

Yurt dışı kargo konusunda en ucuz hizmeti PTT vermektedir. PTT yerine özel bir şirket yani MNG,Yurtici Kargo,Aras Kargo gibi özel şirketleri tercih ederseniz bunun maliyeti farkla yüksek olacaktır ama özel şirketlerin daha fazla avantajları var bunlar ise; daha güvenilir olması ve daha kısa sürede hedefe ulaşım sağlanmasıdır.

Eğer ucuz maliyetli yolunu arıyorsanız PTT’yi tercih etmelisiniz. PTT üzerinden uygulanan yurt dışı gönderileri genelde 15 ile 25 gün içinde alıcıya iletiliyor. Özel şirketlerden biri ile gönderirseniz ödeyeceğiniz seçeneğe bağlı olup 3-5, 5-8 gün aralarında alıcıya iletilir. Genelde PTT tercih edilirken, kolinin erken ulaştırılması gerekince ise özel şirketler tercih ediliyor.

Gönderim fiyatları

Göndereceğiniz ülkeden ülkeye değişir, PTT ile 2 KG koli gönderdiğiniz zaman fiyatları ülkeden ülkeye fark gösterip genelde 55-60 TL civarında oluyor. Özel şirketle 2 KG göndermenin bedeli ise en az 125 TL civarında.

PTT resmi sitesinden, göndermek istediğiniz ülke için göndereceğiniz ağırlığa göre fiyat sorgulayabilirsiniz. TIKLAYIN.

Yurt dışına kargo gönderisi için unutmamanız gerekenler:

 • PTT ile gönderiyorsanız koliyi kendiniz hazırlamalısınız. PTT koli hizmeti vermiyor.

Ben kendim bizzat daha önce Brezilya (4 kez), İsviçre (2 kez), Hindistan ve Güney Kore (1 kez) koli gönderdim ama hiçbir zaman kendi kolilerinden yararlanamadım, hatta bazen öyle sinir eden PTT çalışanları var ki.. Koli bir sabun markasına aitti ve bana kolideki reklamı kapatmam için kırtasiyeden kap almamı rica ettiler

 • Alıcının telefon numarasını mutlaka adresiyle beraber yazın.

Ya kargo alıcıyı bulamazsa, ya alıcı evinde ya da iş yerinde değilse? genelde en fazla 1 hafta kadar kargo şubesinde bekler yine ulaştırılmaya çalışılır ama ulaşılamazsa koli size geri gönderilmek üzere yola çıkar ve verdiğiniz paralara yazık olur. Böyle problemler yaşanmaması için mutlaka alıcının telefon numarasını yazın.

 • Cam şişe, kum, alkol, bıçak vs.. türlerinden uzak durun.

Eğer yurt dışına içecek gönderiyorsanız cam şişesiz içeceklerden gönderin. Koliyi bantlayıp hazır bir şekilde PTT’ye gitmenizi tavsiye ederim, en azından içinde ne var diye soruyorlar genelde açmıyorlar ama açabilirler de, ama bunu dememin sebebi cam şişesi koyabilesiniz diye değil, normal bir kutu içecek , kutu kola diyelim siz onları orada koliye koyarken “efendim içecek göndermiyoruz” deyip gıcıklık yapabiliyorlar, hazır halde getirin içinde ne var ne yok anlatın eğer içinde bıcak ve cam gibi nesneler varsa koliniz xRay’den geçince yakalanır ve büyük ihtimal koli size geri gönderilir.

NOT: Ben daha önce Brezilya’ya cam şişe içinde fındık ezmesi göndermiştim bir sorun çıkmadı yani denemenizde fayda var ama alkol ve uyuşturucu oldu mu kesinlikle yasak, kabul etmezler.

 • Tropikal ülkelere çikolata gönderiyorsanız bir gazetenin içine sararak göndermenizde fayda var.

Detay:

Eğer hava yolu ile gönderiyorsanız PTT ekibi kolinizi kontrol merkezinde kontrol ettikten sonra havalimanındaki merkezine transfer eder, havlimanından ise göndereceğiniz ülkeye seyahat eden bir havayolu şirketi veya bazı kargo uçaklarının kargo bölümüne gönderir, uçak, kolinin gönderildiği ülkeye vardığında ürün o ülkenin kargo ekiplerine aktarılır oradan o ülkenin kargo markalarından bir tanesi ise arkadaşınıza iletir. Ücretini siz ödediğiniz için bir aksilik olmadıkça karşı taraftan kargo ücreti almazlar.

Koli belirttiğiniz adresteki eve veya iş yerine gönderilecektir, şehirdeki posta şubelerine değil.

Yırt dışından size kargo gönderiliyorsa

Adresiniz Türkçe karakter olmamalı. Mesela adresinizde bulunan “ü,ı,ş,ğ,ö,ç” gibi harfleri yazmak yerine “u,i,s,g,o,c” olarak yazın.

İçinde Nike veya Adidas markalı faturasız bir ayakkabı veya 90 dolar üzeri faturasız bir ürün bulunuyorsa koliniz gümrüğe takılabilir.

Yukarıda belirttiğim gibi satıcı veya gönderici yurt dışına kargo göndermesi durumunda parayı o ödemek zorundadır, yani yurt dışında birisine “ben gömleğimi unuttum bana gönderin ücretini ben kapıdan ödeyeyim” diyemezsiniz, gönderen ödemek zorundadır.

Sık sorulan sorular ve cevapları

Yurt dışından sipariş edeceğim veya göndereceğim bir ürünün gümrükte tutulma ihtimali nedir?

 • Yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünlerin yanında faturası yok ve telefon, tablet,laptop gibi yasak ürünlerden değil ise fiyat değerini tahmin ediyorlar. Türkiye’ye gönderdiğiniz ürünlerin gümrükte tutulma fiyat limiti genelde 90 dolardır. 90 dolardan fazla olan ürünler için alıcılara vergi ödetiyorlar.
 • Fakat gümrük çalışanlarının ruh sağlığına bağlı bir durum gibi bu..  Bazen 50 dolarlık ürünler için bile vergi ödetiyorlar. Belki fiyat değeri yazılmadığından ürünün 90 dolardan pahalı olduğunu düşünüyorlardır.
 • Ürünün büyük ve ağır olması da önemli bir durum. Büyük ve ağır olan ürünler genelde pahalı ürünler oldukları için dikkatle inceleyip verdikleri karara göre işlem yapıyorlar.

Yurt dışından Türkiye’ye telefon sipariş edebilir veya gönderebilir miyim?

 • Maalesef. Türkiye Cumhuriyeti gümrük koşullarına göre telefon gönderimi tespit edildiğinde anında göndericiye iade edilir. Alıcıya ulaştırılmaz, alıcıya ulaştırılmadığı gibi vergi de ödetilmez. (Tablet ve laptop gibi pahalı teknolojik ürünler de buna dahildir)

Yurt dışına çikolata ve bunun gibi atıştırmalık şeyler gönderiyorum gümrüğe takılır mı?

 • Her ne kadar böyle bir gönderinin gümrüğe takılması olanaksız görülse de ülkeden ülkeye kendi gümrük koşulları nedeniyle değişiklik gösterebiliyor. Birden fazla ülkeye çikolata gönderdiğim oldu. Yanında lokum, fındık ezmesi,litrelik içecek bile göndermiştim birçok ülkeye ve hiç sorun yaşamadım.  Alıcı arkadaşlarım hiçbir zaman vergi ödemedi. Zaten bir anormallik olmadıkça böyle bir şey için vergi ödetmezler.

Yurt dışından drone almayı düşünüyorum

 • Piyasada çok türden dronelar mevcut. Gümrük koşulları ve T.C yasaları drone almamızı maalesef zorlaştırmaktadır.  Alacağınız drone kutu hariç kendisi,kumandası,yedek pervaneleri ve diğer parçaları toplamı 600gr ağırlığını aşıyorsa o droneun gümrükte tutulma ihtimali de artar.
 • Ülkemizin yasalarına göre 500gr ile 25 KG ağırlığında drone sahipleri droneları uçurabilmesi için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA sitesi ( iha.shgm.gov.tr) kayıt yapmak zorundadır. Kayıtsız uçan dronelar için 17,000 TL para cezası var.

Yurt dışına paket gönderimi

 • Bu konuda hizmet eden bazı firmalar mevcuttur. Bunlardan birkaçı PTT,MNG,UPS,ARAS şirketleridir. Lütfen bu konuda daha fazla detay almak için bu şirketlerle görüşün. Daha önce hiç yurt dışına paket göndermediğim için size paket gönderimi hakkında bilgi veremiyorum.

Yurt dışına bir şeyler göndermek için yaş sınırı var mı?

Hayır, yaş sınırı yoktur.

Kargo takipte ürün Türkiye’den çıktı görülüyor X ülkesine ne zaman ulaşır?

 • (X ülkesi: Gönderdiğiniz herhangi bir ülke) X ülkesine bir ürün gönderdiniz ancak takipte en son “Yurt dışına gönderildi” güncellemesi var ve aradan birkaç gün geçtiği halde aynı mı duruyor? Eğer cevap evetse panik yapmanıza gerek yok. Bu varacağı ülkeye gidene kadar bir yurt dışı deposunda bekliyor anlamına geliyor ve 15-25 güne kadar sürebiliyor. X ülkesine vardığı gibi takip sistemine yeni bir güncelleme daha ekler.  Daha sonra gümrük bilgisi hakkında da fazla ayrıntı olmasa da güncelleme yapar.

Yurt dışına telefon göndereceğim

 • Yukarıda da belirttiğim gibi, diğer ülkelerin gümrük koşullarını bilmiyorum maalesef. Genelleme yaparsak tüm ülkelerin gümrük koşulları bir birine yakın uygulanır ancak bazı ülkelerin gümrük koşulları farklı olabiliyor.     Mesela gönderdiğiniz ülkede telefon gönderimi yasak ise ardından başka bir şok yaşayabilirsiniz. Nasıl yani? Mesela ülke göndericiye geri gönderme kabul etmiyor olabilir. Telefonu imha edebilirler. Her ülke geri gönderimi kabul ediyor diye bir kural yok ve geri gönderimi kabul etmeyen çok ülke var. Lütfen bu konuda iyi araştırın.

SORU SORMAK İSTEYENLER LÜTFEN OKUYUN

Öncelikle ben, kendim olarak herhangi bir kargo şirketinde çalışmamış ancak daha önce yurt dışına birkaç ülkelere bir şeyler göndermiş, yurt dışından genellikle teknolojik ürünler sipariş etmiş, aynı zamanda gümrük ile ilgili bazı olumsuz durumlara da yaşamış biriyim. Bunlarla ilgili bazı şeylerden tecrübe edindiğim için buradan sizlere ancak kendi bilgilerim doğrusuyla sorularınıza cevap verebilirim.  Ancak ben yine de size en sağlıklı seçenek olan UKİM ve PTT gibi merkezleri aramanızı tavsiye ederim.

UKİM MÜDÜRLÜĞÜ – Uluslararası Kargo İşleme Merkezi  TEL: (0212) 567 65 65

Türkiye’ye gelen ürünleriniz gümrüğe takıldığında UKİM’den bilgi edininiz.

PTT (Genel – Müşteri hizmetleri)  TEL: 444 1 788

Yurt dışı kargo & paket gönderi ücretleri, kargo takip vs.. Gibi ve ilgili başka sorunlarınız da varsa PTT ile iletişime geçiniz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Koç
21 Mart - 20 Nisan
Boğa
21 Nisan - 20 Mayıs
İkizler
21 Mayıs - 21 Haziran
Yengeç
22 Haziran - 22 Temmuz
Aslan
23 Temmuz - 23 Ağustos
Başak
24 Ağustos - 23 Eylül
Terazi
24 Eylül - 23 Ekim
Akrep
24 Ekim - 22 Kasım
Yay
23 Kasım - 21 Aralık
Oğlak
22 Aralık - 20 Ocak
Kova
21 Ocak - 19 Şubat
Balık
20 Şubat - 20 Mart
Koç
Boğa
İkizler
Yengeç
Aslan
Başak
Terazi
Akrep
Yay
Oğlak
Kova
Balık